11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
On Dublin Street (On Dublin Street, #1) - Samantha Young http://kitabisevda.blogspot.com/2012/09/on-dublin-street.html

On Dublin Street
Samantha Young

Romancekolik'in sahibinin ağır ısrarlarına dayanamayarak okudum bu kitabı ve kesinlikle pişman değilim. Ama arada kitabı kapatıp kendime 15 dakika kadar mola verdiğim oldu.

Kitap Braden adlı bir Alfa erkek içeriyor, ben aşırı baskıcı erkek pek sevmiyorum, bu yüzden kitapta yer yer boğulduğumu hissettim. Karakterlerim tamamiyle hormonlarının esiri olmamalı, düşünebilmeli, eğer bir ilişkiye atılacaklarsa bu kendi seçimleri olmalı. Bu kitapta iki karakter arasında sürekli cinsel bir çekim vardı. Tabii bir birlerini arzulamalılar ama bu kitabı tamamına hükmetmemeli.

Benim için güzel bir Aşk hikayesiydi; güldüm, eğlendim, bunaldım. Bunalmamın nedeni Braden kızımızı çok nadir yalnız bırakıyordu. Gerek oyunlar oynadı, gerek iş yerinde ziyaret etmesi...Diğer nedenler.

Jocelyn, kadın karakter, problematik biri. 15 yaşında annesini, babasını ve küçük kız kardeşini bir trafik kazasında kaybetmiş. 16 yaşında bir kaza esnasında en yakın arkadaşı ölüyor ve bunun kendi hatası olduğunu düşüyor. Bir süre bakıcı aile ile kalmış. Travmatik bir kız. Sürekli panik atak geçiriyor. İnsanları sevmekten korktuğu için kendisine onları umursamadığını söylüyor ve aralarına duvar örüyor.

Joss(Jocelyn) ev arkadaşı taşınınca yeni bir daire arıyor ve Ellie adlı bir kızın yanına taşıyor. Braden ise Ellie'nin abisi. bunlar ilk görüşte birbirlerine çekiliyorlar. Kız kendi tepkisiz tavrını korumak istiyor ama nafile. Kitabın yarısı böyle geçiyor. Yarısında Braden Joss'a yatak arkadaşlığı teklif ediyor. Sevgili olmayacaklar anlayacağınız. Tabii ki bu bir oyun. Gece kızla uyumalar falan... Braden inatçı bir karakter, bir o kadarda sahiplenici. Kızımızın hiç şansı yok. Bu bir yere kadar güzeldi ama bir süre sonra kızı aptal yerine koymaya başladı ve kızda buna izin verdi. Bende de kayışlar koptu.

Kitabı okurken gülmemek elde değil, bu en çok hoşuma giden özelliklerden biriydi.

Joss, bana biraz Anita'yı hatırlattı. Saç ve göz rengi olmasa da spor bağımlılığı ve vücut ölçüleri, davranışlkarı ile. Kendisi 22 yaşında ama onu rahatlıkla 30 yaşında düşünebilirsiniz çünkü çok olgun davranıyor.Bunda çektiği acıların da payı var. Yani kızımızın karakter, diğer karakterin davranışları size hiçbir şekilde yapmacık gelmiyor.

Arada panik ataklar sırasında özellikle Joss geçmişe anıl
ara gidiyor. Bu hem kitaba renk katıyor, monotonluğu bozuyor hemde neler bittiğini daha iyi anlamamıza neden oluyor

Kitabın sonunda ise o büyük olay vardır ya işte bu kitap o çok basitti. Ufak bir yalan ve Joss ben haklıydım o beni sevmiyor öyleyse gidiyorum düşüncesine kapılıyor. Neyse ki Braden gerçek bir


Beni rahatsız eden başka bir konu ise kitabın başında ve ortalarındaki tahmin edilebilirlik oldu. Şurada Braden gelecek dediğim de yanılmadım, ya da burada panik atak geçirecek dediğimde. Bu da hoşlanmadığım bir yön.

Braden'in kardeşi ise onun en iyi arkadaşı Adam'a aşık, Adam da ona, kitabın sonunda bu problemde çözülüyor ve kısmen tek kitapta iki hikaye okuyoruz.

Kitap çok renkli, eğlenceli aynı zamanda duygusal. Joss, bazen kalın kafalı olurken bazen çok akıllı davranıp kendi hayatını düzene sokuyor. Okumanızı tavsiye edeceğim bir kitap. Uyarı yer yer sırıtmaktan çeneniz ağrıyabilir, sinirden kitabı kapatıp çığlık atabilirsiniz.

Kitabın Kapağı
Kapak gerçekten çok hoş hem kitabı anlatıyor hemde çok estetik. Bu aralar mavi kapaklar çok moda, bunu bu kapaktada görebiliyoruz.