11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
Yüz Bin Krallık (Miras Üçlemesi, #1) - N.K. Jemisin http://kitabisevda.blogspot.com/2012/09/yuz-bin-krallk-miras-uclemesi-1.html

Kitaba dün gece başlamıştım ve bu sabah bitti. O kadar akıcı, güzel ve eğlenceli ki.

Yüz Bin Krallığa bayıldım! Neden mi?

* Tanrılar: Düşmüşte olsa tanrı tanrıdır. Hem Yeine sürekli onlarla konuşuyor, her konuştuğunda çıldıracak gibi oluyorum. Üstelik tanrılar öyle güçlerini kullanmaktna çekinen cinsten değil, kudretli. Büyüye bayılıyorum.

* Yep yeni bir dünya: Başbaşka bir boyuttayız. Dünya 3 tanrı tarafından yaratılmış, büyü ve tanrılar ölümlülerin arasında kol geçiyor. Alışmak vakit alsada bir kere alıştınız mı çok etkileyici.

*Yeine: Kadın kahramanımızın sürekli atakta olma hali beni çok mutlu etti. Vahşi karakterlere bayılıyorum. Ayrıca sürekli patlak veren öfkesi kitaba çok renk katıyor!

*Nahadoth: Karanlık bir tanrıdan daha çekici bir şey var mı? Vallahi yok! Üstelik kadın kahraman ile aralarında çekim varsa!*Anlatım Tarzı: Sürekli bu böyle oldu bir tarzı anlatım yok. İlk başta çok karmaşık; terimler yeni adlar var ama sonra Yeine hikaye anlatır gibi giriyor araya. Hem sıkılmamızı önlüyor hemde kitabın sonu için merak uyandırıyor.

*Saray Hayatı: Entrika mı dersiniz, kıskançlık mı, acımasızlık mı. Ne ararsanız. Sizi içine çeken bir dünya

*Sieh: Çocuk tanrı. Yeine'ye olan sevgisi beni çok etkiledi.

Kısacası bu kitaba bayıldım. Göksarayın büyülü dizaynı, her taraftan çıkan problemler, ve en çok da kitabın sonu... Diğer varislerin değişik huyları ise renk katıyor. Hele herkesin sağ olarak kurtulmaması beni çok memnun etti.

Kitaba ilk başladığımda ne oluyoruz dedim çünkü bir çok yabancı kelime, tamamiyle yabancı bir dünya ama çok kafa yormadan okursanız, kendinizi kitabın akışına bırakırsanız, bu yabancı dünyaya alışıyorsunuz. Üstelik çevirisi de çok güzel. Kitap sayfaları su gibi aktı. İkinci kitaba başlamak için sabırsızlanıyorum.Ne yazık ki ingilizce okuyacağım. Favori serilerimin içine girecek gibi duruyor.

Epik Fantezi, büyü, aşk ve tanrıların yer aldığı kitapları seviyorsanız kaçırmamalısınız!