11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
Blood Rights - Kristen Painter http://kitabisevda.blogspot.com/2012/08/kitap-yorumu-blood-rights.html
Blood Rights beni GR'deki tanıtımıyla beni merak içinde bırakan bir kitaptı. Bu yüzden hemen başladım. Çok sevdiğim bir unsur olan "Sert, dövüşçü kadın karakter" unsurunu taşıyordu. Ama kitap bir türlü beni mest etmeyi başaramadı.
Malkolm asil bir vampir ama iki kere lanetlenmiş. İlk laneti neredeyse hemen öğreniyoruz, öldürdüğü her kişinin ruhunu içinde taşıyor ve bu onu çıldırma konumuna getiriyor. İkinci laneti ise kitabın ortasında öğreniyoruz. Ama öğrenmeden önce yaptığı her konuşma bir imkansızlığı belirtse de abartıyormuş gibi bir hisse kapıldım.
İkinci laneti ise (aslında ilk laneti) kendi efendisinin kanını içip öldürdüğü için kimsenin damarından onu öldürmeden kan içemez. Bu yüzden zayıf düşüyor. Bu iki lanet birleşince normal bir hayat sürmesi imkansız oluyor.
Chrysabelle bir comarre, asil vampirlerin kan içmesi için yaratılmış yarı insan bir melez. Vampirlerin kölesi durumunda olduğu için özgürlüğünü istiyor. Vampir efendisinin öldürülmesi ve ona bir yüzük vermesi ile işler sarpa sarıyor ve kötü vampir işe giriyor.
Tatiana, gözünü vampir evinin lideri olamaya takmış, yarı kaçık ve acımaz bir dişi vampir. Vampir dünyası ile insan dünyasını ayıran kalkanı kaldırmak istiyor ve bunun içinde yüzüğe ihtiyacı var.
Efendisinin ölümünden sonra Chrysabelle kaçıyor ve eski bir comarre olan halasının yanına gidiyor bu onu Malkolm'a yönlendiriyor ve onun şekil değiştirici yardımcısı olan Doc!a ve kendisine bağlı olan ruh Fi'ye. Chrysabelle Malkolm'u kendisine yardım etmeye ikna etmeye çalışırken Tatiana Chrysabelle'in halasını kaçırıyor. Ve bizim takım ve onu kurtarmaya gidiyor. Fi ve Chrysabelle'in halası ölüyor ama bu sadece başlangıç çünkü Chrysabelle Malkolm'a onun lanetini kaldırmak için söz verdi(1.kitabın sonu)
Comar (erkek) ve comarre (kadın) kavramından bahsetmek istiyorum. Bunlar vampirleri beslemek için yaratılmış ama çok önemliler vücutlarında altın dövmeler var ve bu onların kanının saflığını arttırıyor.Bu çok acılı bir işlem. Vampirler onlarla birlikte olamıyorlar. Sadece bileklerinden kan içebilirler ve onlara iyi davranmalılar. Ama neticede gene köleler.Ayrıca kendilerine ait bir çok sırları var.
Ben kitaptan pek hoşlanmadım. Özellikle yıllarca köle olmuş birisi için Chrysabelle çok asi bir tavır içinde. Her ne kadar kurgunun içinde bir çok fantastik öğe de olsa, ilginç de olsa işin içine aniden bir baş meleğin(kitabın sonunda)girmesi beni sinir etti. Hele Chrysabelle'in halasının annesi çıkması ve ondan çok daha önce Tatiana'nın Malkolm'un eski, öldü sanılan karısı çıkması (bunun olacağını anladım ama gene devam ettim) benim için kitabı ve seriyi bitirdi.Boşuna okuduğumu düşündüğüm bir kitap.
Malkolm'un comarre kanı içmeden önce zayıf olması ama kanı içtiğinde birden kral tarzı hareketler yapması beni kitaptan soğuttu.