11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
Graceling - Kristin Cashore Yorum gelecek elbet. Ama sinir etti bu kitap beni POOOOOOO.. Yazar sana haksızlık etti. O çalınır mıydı! Ahhh, ahhh!

Yorum:

http://www.kitabisevda.com/2013/08/kitap-yorumu-yetenek-graceling-kristin.html

Graceling'i tanıtımını dahi okumadan başladığım kitaplar listesine ekleyebiliriz. Daha önce kesinlikle söylemişimdir -umarım- böyle güm diye dalınca; habersiz, bilmeden, kitabın beni şaşırtma ve etkileme oranı daha çok oluyor. Gene kısmen ön yargılarım oluyor; kitabın kapağını görüyorum sonuçta, ama bunlar o kadar da etkili olmuyor. Üstelik böyle habersizce dalmaya bayılıyorum. Kitabın gizemini ben çözmüş oluyorum, tanıtımdan hazıra konmuyorum. Çok güzel değil mi!!!!


Yetenek yedi krallığın olduğu bir dünyada geçiyor, her krallığın bir kralı ve kendine has yönetim biçimi var. Bu dünyayı ayıran en önemli özellik ise Graceling adı verilen üstün yetenekli insanlar. Bunların gözlerinin her biri farklı renkte oluyorlar ve doğumlarından bir süre sonra bu renkler kendilerini belli ediyor.

Katsa işte bu dünyada doğan Graceling arasında bile ayrı bir yere sahip genç bir kız. Küçükken kendisine karşı kaba kuvvet kullanmaya çalışan kuzenini öldürmesi ile gücü açığa çıkıyor. Çok hızlı, güçlü... Ve Kral olan amcası bu yeteneklerini kendi yararı için kullanmaktan çekinmiyor. Bir gün kendi kurduğu, muhtaç olanlara yardım etmek için gizlice yürüttüğü konsey görevindeyken -bir kralın babası kaçırılmıştır- başka bir Graceling ile karşılaşır. Po. Kaçırılan dedenin torunu ve bir Lieniddir.

Katsa onunla tanıştığı andan itibaren hayatının tamamen değişeceğinden de habersizdir.

Sert kadın karakterler benim aşil topuğumdur az çok biliyorsunuz bunu. O yüzden kitabın ilk başında üstün güçleri olan Katsa'yı okuduğumda kendimden geçtim, öyle böyle değil hem de! Güçlü, etkin, zeki ve çarpıcı... Ancak kadın karakterin gücü, anlatımdan kaynaklı olarak yer yer inandırıcılığını kaybediyordu. Üstelik kurgu çok ilginç olsa da yer yer tatmin etmedi. Kitabın geneli güzel ama sabit bir hızda ilerlemedi başında tavan yaptı, ortalarda yerlere düştü, sonuna doğru tavan yaptı, sonunda ortalardaydı.

Bu kitabın girişine sahip bir hikayeden daha çok şey bekliyordum açıkçası. Sonu çok hayal kırıklığına uğrattı :/ Önce okuyucuların olayı anlaması, sonra a karakterlerin çözmesi sürpriz olayının da içine etti yer yer. Hani önce onlar çözse ne olur! Böyle olunca açıp sonunu okuyup bir kenara fırlatasım geliyor kitabı. Yazık bana!

Kitapta sevdiğim karakter oyunbaz Po oldu. Onun yüzükleri, tavırları, gözleri her şeyi büyüledi beni. Üstelik akıllı ve kendine güvenen biri. Böyle karakterlere bayılıyorum. Kitabın sonunda yalnız orospu kaltak yazar bana büyük kazık attı. Daha da ona güvenip bir kitabını okursam! Anlıyorum, gücünü keşfetmesi için gerekliydi ama neden yahu! Neden! O kıvılcımı gözlerinde bir daha görememek böhüüüü.

Bir de bu kitapta o yollar bitimedi. Bitmedi. %40'ı falan yol olabilir. Öldürdü beni sıkıntıdan. 1 karakterlerin körlükleri 2 yollar. Yedi bitirdi beni. Savaş, dövüşleri ise cennete çıkardı resmen. Çok seviyorum böyle karakterler dövüşerek oynaştıklarında. :D

Kitabın okunulabilitesi oldukça yüksek. İlginizi çekiyorsa kesinlikle bakın. Ben sevdim, Po var, kız... Ama kurgu, anlarım ciğerimi deşti. Hele o son! Tanıtımını okumadığım için kitap gene beklediğimden çok farklıydı. Okuduğuma da pişmanım diyemem sanırım.