11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
Ölümcül Merhamet  - Robin LaFevers, R.L. LaFevers Yorum + okuyucu testi + alıntılar için: http://www.kitabisevda.com/2013/08/kitap-yorumu-olumcul-merhamet-robin.html

Çoook ama çoook güzeldii!!!!


Bu ara ardarda ne güzel kitaplar okuyorum ben öyle!
Ölümcül Merhamet'e mart gibi başlamış ve yarım bırakmıştım. Şimdi anlıyorum ki, o zaman paranormalim yokmuş benim. Çünkü bu sefer elime aldığımda bir solukta bitirdim kitabı!
Hemen giriyorum ve methiyelerimi diziyorum kitaba. Çok sevdim, ÇOK!

Konusu

Ismae, babasının onu satarak öküz gibi bir herifle evlendirilmesinden son anda kurtarılmış ve ölümün hizmetkarı olarak bir manastıra alınmıştır. Bundan 3 yıl sonra, o artık ölüme hizmet eden bir çıraktır. Onun adına öldürür. Zehirlerle, diğer savunma ve öldürme sanatlarıyla eğitilmiştir. Baştan çıkarma bile derstir bu manastırda. Ölümün Hizmetkarları, Ölüm'ün izlerini görür ve buna göre manastırın yönlendirmesiyle hareket ederler. Düşeş'in yanında bir hainin olma olasılığı yüzünden Ismae, Düşes'in kardeşi olan Duval'a metres olarak verilir. İki tarafta bundan haberdir. Bundan sonrası ise Düşeş'i istemediği bir evlilikten ve ülkeyi Fransızların işgalinden korumaktır.


Düşüncelerim & Dünya
Bu kitaba gerçekten bayıldım. Tarihi aşk romanları konusunda ne düşündüğümü azçok biliyorsunuz, bu kitap öyle bir dünyada geçiyor olabilir ama benlik bir kitap! Zaten doğaüstü olması yeter de artar.

Ölümcül Merhamet 1485'de başlıyor sonra 1488'den devam ediyor. Ismae'nin geçmişi, masum halleri, Duval'a karşı olan tepkileri... Onu çok sevdim, arada salak diye de saymaktan geri durmadım elbette. Ama kurnaz olduğu yönleri de unutmayalım, sakın haa. Öyle gözlerinde kalplerle etrafta gezinen bir karakter değil!! O ara sıra olan aptallıklarını gençliğine verelim.

Hikaye boyunca Ismae'nin manastırda aldığı eğitimi değilde, o eğitimin meyvelerini görüyoruz. Kendisi dönemin silahlarını kullanmada uzman, tarihi biliyor. Biraz sabit fikirli ama onun yerinde kim olsa öyle olurdu. Zehirler konusunda da kimse eline su dökemez... Derinliği olan, ısınabildiğim bir karakter...

Duval & Ismae ikilisini ayrı bir sevdim ben. Normalde aşk meşk hafiften essin isterim, fazlasını aramam. Ama bu kitapta ikisi beni etkiledi. Her şeyi bırakıp sadece benim ol tavrı yoktu belki de o yüzden. Aynı idealler uğrunda, aynı safta çalışan bir ikili vardı. bu hedefler uğrunda ölebilecek... Birbirlerini zaman içinde seven, ilmek ilmek örülmüş bir partnerlik onlarınkisi. Kitabı sevmemde çok ama çok payları var.

Lord d'Albret'e öyle küfrettim ki. Tam bir domuz o herif. Elime bir arbalet verseler, kafasından vurmayı denerim ve belki de başarırım, kim bilir! Madam Dinan'a da ölüm!!!!! Böyle iki yüzlü karakterlere katlanamıyorum.

Sorun yaşadığım tek yer kimin kim olduğu bazen kafamı karıştırıyordu. :( Biraz balık hafızalı olduğum için bu böyle. neyse ki kitabın başında Manastır, Özel Meclis ve Sarayın ahalisini listelemiş DEX. Yani açıp bakabilirsiniz benim gibi karıştırırsanız.

Kitapta neredeyse hiç hata yok, kapağı zaten çok güzel. Çevirisi de öyle. Şöyle bir orijinal ön okumaya baktım, kafam bir ters döndü. :D Kurgusu ise ayrı heyecanlıydı. Sonu herkesin mutlu olduğu sonlardan değildi, ölümler vardı. Döneme yakışıyordu... Delirmiş gibi olan yoldaşlar, ihanete uğradığını hissedenler... Gerçekçi bir yanı da var. Tarihi detaylarla da bezenmiş.

Onca olaya rağmen Mortain'i kadın hayal ettim desem? Saçma biliyorum ama, ne bileyim...

Bir de Duval, cicim, seni baştan çıkarmak için tam da adamını göndermişler ama değil mi? Kitabın sonunda okuduk. Apıştın kaldın. Hani nerde kaldı, hamlığı gençliği? Hmmm?!

Tekrar tekrar söyleme ihtiyacı hissediyorum, çok sevdim. Çok bayıldım. Ölümün Kızı'nın ne olduğunu, ölüme dokunabilmek için, Düşeş Anne'i ve kız kardeşini, Canavarı, Duval'ı tanımak için okumanızı kesinlikle önerdiğim bir kitap. Listeye aldım.

Not etmeden de yorumu sonlandırmak istemiyorum. Kapaktaki kızın elbisesi çok güzel. Kırmızı kırmızı. Ayy. Sonraki kitabı çok merak ediyorum. Çok daha karanlık bir kitap olacak gibi!!! DEX'i sıkıştırmaya gidiyorum bu yorumun ardından :P