11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
Ölüm Sessiz Geldi - Agatha Christie Ters köşeye yatırdı vallahi! Yorum geliyor.
http://www.kitabisevda.com/2013/07/kitap-yorumu-olum-sessiz-geldi-agatha.html

Pinuccia'nın Kitapları'nın düzenlediği Yazar Ayları etkinliğinde bu ay Agatha Christie vardı. Bunu görünce uzun zamandır istediğim bir serinin ilk kitabını okuma nedenim olsun dedim ve hemen katıldım. Ölüm Sessiz Geldi ya da orijinal adıyla The Mysterious Affair at Styles, Hercule Poirot serisinin ilk kitabı. Bu yıl okul için 6. kitabı okumuştum ve hocamızın sonu önceden söylemesi tüm gizemin içine etmişti. Bu kitap o açıdan süper geldi.

Styles Köşkü'nün yaşlı hanımı bir gece aniden kıvranarak ölür ve bunun nedeninin zehir olduğu düşünülür. Evde bulunanlardan hangisi bu cinayeti işlemiştir kitapta onun cevabını arıyoruz. Poirot eski bir tanıdığı ve anlatıcımız Hastings tarafından davaya dahil edilir ve oradan oraya koşuşturma başlar.

Kitabın başından beri hiç telaffuzu bile edilmeyen bir karakterden şüpheleniyordum ve bu doğru çıktı. İnanabiliyor musunuz? Ne kadar da üzüldüm o anlarda. Daha kurnazca bir şeyler bekliyordum. Ancak sonra romanın devam ettiğini farkettim. Ve güm! Agatha beni ters köşeye yatırdı. Hiç beklemediğim bir kişi çıkıverdi. Şaşırsam mı üzülsem mi bilemedim! Ama kesinlikle sevdim.

Dili biraz ağır. Kabul etmeli bunu ama bir süre sonra alışıyorsunuz. Zaten kısa da bir roman. Bir sonraki hareketi tahmin edememek sizi deli ediyor bazen. Bağlantılı bir kurgusu var. Bu ne kadar saçma diyemeden hemen bir şeyler oluveriyor.

Bu romanlarda herkes suçlu ama!

Mahkeme anlarında bayağı sıkıldım doğrusu. Poirot'un sürekli aha, ehe, uha demesi ise beni yordu. Abi bi sus. :D Anladık bilir kişi sensin. Niye sürekli zeki oluşunu yüzümüze çamur gibi fırlatıyorsun. :D

Kitap 1920'de ilk olarak çıkmış. Savaşın izlerini görüyoruz kitapta.

Sonu ayrı bi hoştu yahu. Poirot'un neyi neden yaptığı değilde aileyi resmen birleştirmesi. :D Çok hoştu. Sevdim. Dilinden ötürü biraz yoruldum. Adı türkçe koydum ama ingilizce okudum. Agatha'ya haksızlık etmek istemedim. Siz de okuyun hep birlikte Poirot'lanalım.