11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
Ruhsuz (Yeniruh, #1) - Taylan Taftaf, Jodi Meadows Okuyucu Testi ve Yorum için için buraya :))
http://kitabisevda.blogspot.com/2012/09/1-blog-tur-ruhsuz-jodi-meadows.htmlBlog Turları, daha önce yabancı bloggerlerin düzenlediği bir etkinlikti. Biz, Türk Bloggerlar olarak, toplandık ve ilk Blog Tur'u gerçekleştirdik. Bugün ilk gönderilerimizi yayınlıyoruz!

İlk kitabımız DEX'ten çıkan Ruhsuz oldu.
Ruhsuz sizi daha ilk sayfalardan kendi içine çeken bir kitap. Tanıdık olmayan kurgusu, kitabı bir solukta bitirmeme neden oldu.

İnsanların 5 bin yıldır ölüp ölüp tekrar doğduklarını düşünün, bütün hayat tecrübelerini hatırladıklarını ve hatırladıklarından daha çok unuttuklarını... Yılların onların gözünde, başlarına gelen olaylar dışında pek önemi yok: Şarkılar yılı, Ruhlar yılı... Zaten tekrar dünyaya geleceğinizi bilseydiniz zamanın ne önemi olurdu ki?Ama bir kişi, kendi iradesi dışında bu toplumu tereddüte düşürüyor. Daha önce doğmamış bir ruh, Ana. Doğduğu ilk andan beri ruhsuz damgası ile tanımlanan Ana, kendisini istemeyen öz annesinin yanında gerek aç bırakılarak, gerek suistimal ederek 18 yaşına geliyor. Kendi yolunu çizmek için, evi olarak bildiği tek yeri Mor Gül Kulübesi'ni terk ediyor.

Tam özgürlüğünü kazanmışken ve neden ruhsuz olduğunu anlamak için Kalp Şehrine giderken ormanda Hava Perilerinin saldırısına uğruyor ve tek çözüm olarak kendini kışın ortasında soğuk sulara bırakıyor. İşte bu esnada kitapta çok sık göreceğimiz Sam onu kurtarıyor. Birlikte Kalp Şehrine gidiyorlar. Sam, Ana'nın eğitmeni oluyor ve onu eğitmeye, Kalp Şehrinde ki hayatı göstermeye başlıyor. Ama tehlike geçmiş değil. Şehri koruyan duvarlara Ejderhalar saldırıyor, üstelik Ana'yı takip eden birileri var. İç ve dış tehditler onun peşini bırakmıyor.

Ruhsuz beni etkilemeyi başaran bir kitap oldu. Özellikle Ana. Normalde mızmız karakterli pek sevmem, ama bu kural Ana için kesinlikle geçerli değil. Onun problemlerini, neden öyle davrandığını anlayabiliyorsunuz çünkü şimdiye kadar öğrendiği bir kaç şey bile öz annesi Li tarafından çarpıtılmış ya da sadece yalan.
Ana'nın eğitmeni ve hayatındaki en önemli kişi olan Sam ise ruhen yaşlı (18 yaşında) olmasına rağmen biraz hassas bir karakter. Ama müziğe olan tutkusu ve Ana'ya karşı davranışları beni pek rahatsız etmedi. Biraz daha etkin bir karakter olsa daha çok seveceğimden eminim.

Sam'in en iyi arkadaşı Stef ise favori karakterim oldu. Çok hareketli dinamik ve eğlenceli. Onunla çok sahne yok ama ikinci kitapta onu daha fazla görmeyi umuyorum.

Sam ve Ana'nın birbirlerine karşı duyguları biraz hızlı ve yoğun gelişti. Ama durumu ele alırsak, kızın izole hayatını, bunu gayet normal karşılıyorum.

Yazar gayet akıcı bir şekilde anlatmış hikayeyi ama bazı yerlerde, özellikle Tapınak sahnelerinde, biraz kavrama sorunu yaşadım ve hayal etmede zorlandım.
Bu reenkarnasyon kavramı ise gerçekten inandırıcıydı. Gereken yerlerde detay verilerek sağlamlaştırılmıştı. Kitap boyunca Sam'in, Stef'in ve bazen Li'nin geçmiş hayatından anılar duyuyorduk ve bunlar kesinlikle bu dünyanın içine adım atmamıza yardımcı oluyordu.

Kitabı okumaktan zevk aldım; paranormal, genç yetişkin, distopi türünü seven herkese önereceğim bir kitap.