11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
The Reader - Bernhard Schlink, Carol Brown Janeway http://www.kitabisevda.com/2013/06/kitap-yorumu-film-okuyucu-bernhard.html

description


The Reader, Okuyucu sevdiğim bir arkadaşımın bahsetmesi ile dikkatimi çekti. O filminden bahsediyordu ve ben de fransız kalmaktan nefret ettiğim için- ki konusu bir daha muhakkak açılmayacaktı- o hırsla eve gidip izlemiştim. Sonradan ise kitap olduğunu öğrendim.
Küfür ettim. Nefret edilesi durumlar arasında yer alıyor.

İlk olarak filmi izlesem de konuya kitaptan girmek istiyorum. 14 yaşında hastalanan Michael iyileştikten sonra kendisine yardım eden kendisinden yaklaşık 20 yaş büyük olan bayanın evine gider. Her şey böyle başlar, ilk gördüğü andan beri genç erkek karakter bu kadından etkilenir, tesadüfle başlayan ilişkileri cinselde bir yön alır.

Kitabı Michael'in ağzından okuyoruz. Atlaya atlaya bize 30 yıllık dönemi Hannah'ı, onu nasıl değiştirdiğini ve kadının geçmişinde neler barındırdığını 3'e bölünmüş olarak anlatıyor. Oldukça kısa ama yeterince dram barındıran bir kitap.

Kısa olmasına rağmen hemen bitiremedim, bunun filmi öncesinde izlememle alakadar olduğunu düşünüyorum. Pek sevemedim ancak bu türde, soy kırıma dair başka kitaplar okumayı planlıyorum ne zaman olur bilinmez.

Hannah'ı onun gözünden çok iyi okuyoruz, anlatımı çok canlı. Her hareket uzuncana betimlenmiş belki yeterince uğraşırsak kokuları bile hissedebiliriz. Filmle ilgili bir videoda Kate, Hannah'ın suçluluğu sonradan anladığından bahsediyor. Ve bende buna katılıyorum. Bize utancı da anlatıyor kitap, ayrıca gururun bazen özgürlükten çok daha fazla anlam ifade ettiğini. anlayışı da unutmamak gerek.

Michael'in dilemmasına ise mana veremedim. Onu nasıl aldatmış oluyordu ki? Bence Hannah onu birazcık şartlandırmıştı. Zaten 15 yaşında böyle yoğun şeyler yaşayan bir çocuğun hayatına normal devam etmesi de beklenemez.

Filmde bir kaç sahne değiştirilmişti ve olaylar kronolojik olarak anlatılmıyordu. Onun dışında başarılı buldum. Erkek karakterin 18 yaşında oluşu yüzünden sevişme ve samimi sahnelerde sorun olmuş mudur diye de aklımdan geçti ve bunun cevabını da bu videoda buldum. IMDB video (ingilizce)

Michael'i oynayan çocuğun ise bilmem kaçıncı en güzen insan oluşu beni şaşırttı: hadi ama o ağızla mı? Belki de şimdilerde çektiği başka bir filme bakmalı. :D 5 yıl çok şey katar insana.

Film 2008'de çekilmiş, ingilizce. Ancak kitap Almanca yazılmış ve çoğunlukla Almanya'da geçiyor. Harry Potter'dan tanıdığımız Ralph Fiennes, Michael'in yaşlı halini canlandırıyor. David Kross (büyük ağızlı dude) ise 15 yaşındaki Michael'i. Kate Winslet ise Hannah.

Bu tür kitapları okuduktan sonra her zaman acaba bu gerçekten başına mı geldi yazarın demeden edemiyorum.

Filmi bir kez daha izlemeyi planlıyorum. Bakalım bu sefer neler hissedeceğim.