11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
Kutsanmış Kan (Kan Günlükleri Serisi, #1) - Samantha Young http://www.kitabisevda.com/2013/02/6-ukg-blog-turu-kutsanms-kan-samantha.html

6. ÜKG BLog Turuna davet ediyoruz sizi! Yayındayız!

İlginç konusu olan, ikili ilişkiler arasındaki o eğlenceli kısmı yakalayan bir kitap Kutsanmış Kan.

Kitap iki kişinin gözünden anlatılmasına rağmen geçişler o kadar etkiliki hem siz kimi okuduğunuzu biliyorsunuz, hem de bu geçişleri fark etmiyorsunuz. Sıkılmadan okuyorsunuz, kitabın kısa olması konu açısından da bence yerinde olmuş. Zira çok aynı şeylerde duruyor ve kitabın %60'ı boyunca kayda değer olaylar olmuyor.

Eden ve Noah'a kitabın başında ısındım. Ama ne yazık ki aşkı ve kurgusu beni pek etkilemedi. Bir solukta bitirilebilecek kısacık ve aynı zamanda anlatımıyla bende sıradan bir his bırakan bir kitap. Bunun birazda çeviriden olduğunu düşünüyorum.

Türün verdiği bir şey olarakta ölümsüz Ankh olarak adlandırılan kişiler çok duygusal çizilmiş. Cyrus 2500 yaşında olan biri için çok yumuşak ve duygusal. Ruh Yiyicilerde ise o gücü gördüm, ama onlarda da eksiklik vardı.

Noah'ın beceriksiz olduğunu sanırım söylememe gerek yok.

Aşk hikayesi içinde okunmaması gereken bir kitap.

Karakter isimlerin Noah(peygamber) Eden(cennet) Ryan(küçük kral) Cyrus (tanrı, taht) özel olarak seçilmesi güzel bir ayrıntıydı.

Yazarın yarattığı dünyayı sevdim ama anlatım ve kurgunun bazı detayları beni sinir edecek kıvamdaydı. Olayların temeline inilmemiş ve bu da inandırıcılığı azaltmış. Seriye bir şans daha verip ikinci kitabı ingilizce okuyacağım, çevirinin pek iyi olduğunu düşünmüyorum. İkinci kitapta olayların nasıl gelişeceğini merak ediyorum, takipte kalın.