11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
Spider's Bite - Jennifer Estep Gen(evere), Donovan, Finn, Jojo, Fletcher.
Ah kitap güzeldi güzel olmasına ama çok açıktı, saplantılıydı ve oturmamış karakterler vardı.Gen, ana karakter, Fletcher onun eğitmeni, iş vereni, menajeri...
Donovan bir suikastciye aşık olan dürüst bir polis, doğrucu davud.Ama karakteri tam oturmadığını söylemek zorundayım. Sürekli ikilemde olması beni yordu ve kitabın akıcılığı etkiledi.Finn ise karizmatik erkek karakterdi. Gen ile aralarında bir şeyler geçmiş, birkaç kez tekrar edildi ama nerede, ne zaman, nasıl olduğuna dair bir bilgilendirme yok.Kitabın en başında kimin Fletcher'i öldürdüğüne dair bir fikir edindim. Mab'in bu kızın ailesinin ölümü ile ilgili olduğunu tahmin ettim.(bu arada Ailesinin ölümünün nasıl olduğuna dair kesin olmayan bir resim çizilse de, nedenine dair pek bir bilgi yok)
Kitapta bir çok tekrar vardı. masumları, hayvanları çocukları öldürmem... kaç defa geçti.
Ayrıca Fletcheri bu hayatın gerçeklerinden koruma isteği nedir.Söyle adamın ortağının bir çocuk tecavüzcüsü olduğunu, bu yüzden onu öldürdüğünü. Oda rahat etsin sende değil mi ama. Sanki hiç öğrenmeyecek.Böyle yaparak neyi kanıtlamaya çalıştığını merak ediyorum.
Final beklendiği gibi bitsede, taş elementi(ki gerçekten bir element mi taş, toprak varken?) ni kullanmayı(gerektiği gibi) becerememesi dikkat çekici ve hayal kırıklığı vericiydi. Eğer çetin ceviz bir karakter olacaksan, büyü gücünün hepsini en etkin şekilde kullanmayı bileceksin arkadaş!
Gizli tarif ve dükkanın Gen'e kalacağıda su götürmüyordu zaten. Bir "çok açık" nokta daha. Kimyonmuş bu arada.
Fahişelik yapan vampirler biraz garip geldi. bunlar zengin olamıyorlar mı? onca yıl yaşayıp.
Aslında düşününce kitabın beklenen sonu zayıftı. Donova'nın gelip kızı kurtaracağını adım kadar iyi biliyordum. Şarşırtacak hiç bir şey olmadı kitapta. Akıcıydı güzeldi. espiriliydi. Finn ile olan atışmalar güzeldi. Gen'in kendine olan güveni, işindeki etkinliği, insanların hareketlerini kontrol etme becerisi, ileri gürüşlülüğü karaktere gereken özellikleri vermişti. Ama hikayenin sonlanış biçimi biraz daha kapalı olmalıydı sanırım.
Finninde bir kız için pantolonları yaktığını görmek isteriz bu arada. Sofia'nın olayı nedir merak ediyorum. Yiyor mu cesetleri ne yapıyor? orada hileli bir şeyler belli ki.
Sonraki kitabı okuyacak kadar meraklıyım. İnşallah bu açıklık devam etmez. kitabın her şeyini tahmin ediyorsam okumanın ne anlamı var ki?