11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
The Archived - Victoria Schwab http://kitabisevda.blogspot.com/2013/01/yorum-archived-victoria-schwab.html

Kitap hakkında söylemek istediğim çok şey var, nereden başlasam nereden :D

The Archived'da yaratılan dünyada insanlar öldükten sonra yok olmuyor onların geçmişleri bazen çıldırabilen ama beslenmeye ihtiyacı duymayan zombiler gibi farklı bir yerde tutuluyor, Arşivde. Onlar normal insanlardan daha güçlüler ve bazen kapalı tutuldukları bu yerlerden kaçabiliyorlar. Burada devreye Keepers( Bekçiler) giriyor. Kendilerine verilen anahtarlarla bu History (Geçmiş) adı verilen olguları tekrar uykuya gönderiyorlar. Ve bazen bu kişiler bizim dünyamıza kaçıyorlar. Ama onları yakalamak başka kişilerin görevi...

Tabii birde Kütüphaneciler var, Geçmişler ile uğraşan gizemli insanlar...

Buradan sonrası Spoiler içerir. Dayanamadım veriyorum :))
Mackenzie büyükbabasının yerine atanan bir Bekçi, Diğerlerinden farkı ise 12 yaşından beri bu işi yapıyor olması.

Mac'in içinde yalnızlıktan daha büyük bir acı var aslında. Küçük kardeşi öldü. Bunu atlatamayıp hala kardeşinin Geçmiş olarak tutulduğu yere gidiyor ve ona yaşamından bahsediyor.

Kitap Mac'in yeni bir eve taşınması ve bu gizli görevi sürdürmek için yaptığı şeylerle başlıyor. Gerekli kapıları bulmak... Yoğun Geçmiş kaçışları ile uğraşmak... Bir problem var.

Ailesi yeni bir başlangıç için bu yeni binaya taşınıyor ve kahve dükkanı açıyor. Mac gizli görevinden bahsetmeyerek 17 yaşına basmış bir kız.Geçmiş'lerle neredeyse her gün dövüşüyor, biz bunların bir kaçına şahit oluyoruz hatta. Üzerinde öyle çok baskı var ki.

Sonra Başka bir Bekçi ile tanışıyor Mac. Kendi yaşlarında ondan daha kısa süredir bu görevi üstlenmiş biri ama oda kendi yaralarını taşıyor. Yıllar sonra ilk defa Wes ile huzur buluyor ama bu durum çok fazla sürmüyor. Bu yeni yerde bir problem var. Geçmişler durmaksızın kaçıyor ve Mac kendini bir Geçmiş'i saklarken buluyor. Çünkü o kimliğini kaybetmiyor, peki ya kardeşi de kaybetmezse? delirmezse? Tekrar onunla birlikte olabilir mi, eskisi gibi?

Şimdi konuyu az çok biliyorsunuz, biraz ortalardan başlamak istiyorum şu Geçmiş olayı. Mac bu sakladığı Geçmiş ile kitabın bir yerinde öpüşüyor, ay allahım nasıl iğrendim! Bu Geçmişler benim gözümde zombiden farksız ve sen zombileri öldürürsün onlarla öpüşmezsin. işte bu kadar.


image

İkincisi Wes, kitabın sonunda ona ne oluyor? İşte bunu çok merak ediyorum. Kütüphanecilerin gerçek kimlikleri açığa vuruluyor ve benim aklımdaki soru şu. Wes insan mı ondu yoksa bir Kütüphaneci mi?

Kitapta bol bol dövüş sahneleri var ve ben buna bayıldım. Kızımız gerçekten her olaydan kolayca sıyrılan bir tip olarak aklınızda kalmıyor.

Kitabın sonu hem tatmin etti hem etmedi. İkinci kitabı okumadan olmaz yani.
Yazarın yarattığı dünyaya bayıldım. Wes esas oğlan olmasına rağmen pek beni heyecanlandırmadı ama o öpüştüğü zombimsi ve eski Bekçi Owen daha tutkulu ve bu role layık gibiydi tabii kızımız nekrofili değilse uzak durmalı. Zombileri sevmiyorum.

Mac gerçekten hoş bir karakterdi hareketleri, dedikleri ile çakışmadı. Sevdim onu yani, ikinci kitaba göre en sert kadın karakterler listemde bile yer alabilir.
Kitabın kapağına da bayıldım. *-*

Netgalley ile elime geçen kitaplardan.


http://kitabisevda.blogspot.com/2013/01/yorum-archived-victoria-schwab.html