11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
Charade - Nyrae Dawn http://www.kitabisevda.com/2013/03/charade-nyrae-dawn.html

Charade'de iki sorunlu insanın hayatlarındaki problemlerle nasıl başa çıktığını, Colt'un ve Cheyenne'in birbirlerine nasıl tutunduklarını okuyorduk. Bazen hüzünlü, bazen neşeliydi onların hikâyesi.

Mükemmel lise hayatından çıkmış popüler kız Cheyenne, üniversite adım attığında tamamen şoka uğramıştı. Erkek arkadaşını Kızıl bir kadınla yatakta yakalamış, ağır bir depresyonun eşiğine gelmişti. Hayatı boyunca edindiği tek bir felsefesi vardı; içerde ne kadar yaralı olsan da dışarıdan mükemmel görünmelisin. Bu yüzden kalbini kıran Gregory'den intikam almak için ona kafa tutan Colt'dan sevgilisi olmasını istiyor. Göstermelik bir erkek arkadaş. Gregory'nin onu incitmediğine kanıt olarak. Parasal durumu kötü olsa da Colt, bu teklifi geri çeviriyor; sonuçta onun gibi zengin bir prensesle ne işi olabilir ki? Bu böyle devam ediyor, taki hasta annesi için daha çok paraya ihtiyacı olana kadar...

Bu kitap için, diğer new adult'lar da da olduğu üzere, garip duygular besliyorum.

Öncelikle beni en çok rahatsız eden konuyla işe girişiyorum; Cheyenne içini Colt'a bir hayli çabuk döküyor, aralarındaki bağ gereğinden hızlı kurulmaya çalışılıyordu. Bu benim için büyük bir eksiydi. "Sahte erkek arkadaş" hikâyesi her ne kadar klasik bir olay olsa da bu kitaptaki uyarlanma şeklini sevdim.

Colt ise bildiğiniz o seksi,kavgacı, yakışıklı ama içinde dünya iyisi bir genç. Fakirlik içinde büyümüş, hayatın biç slap'ını tatmış birisi. Mavi gözleri ve sarı/kumral saçları ile tam benlik demekten gurur duyuyorum. Hele dövmesi, hele serseri tavrı...

Colt'un ve Chey'in arasındaki ilişki beni az çok tatmin etti. Kitap akıcı, sürükleyici, komik ve tutkulu. Ne yazık ki, aynı zamanda bende boş bir histe bıraktı. Kitabın sonu ise beklenen ciddiyette değildi. Daha mühim bir şey bekliyordum. Okuyanlar daha ne olsun diyebilir, ama bence yazar ölüm kalım yerine daha dünyevi bir problemle, daha suç-ceza tarzı bir yaklaşımla kitabı bitirebilirdi.

Chey'in zengin tavırları, şımarıklığı ise pek inandırıcı değil, daha çok zorlamaydı, beni gerçekten zengin, kendine güvenen ve şımarık birisi olduğuna ikna edemedi.

Şöyle bir toparlarsam kitabı, hikâyeyi, özellikle erkek karakteri sevdim. Ama bazı detaylarla ilgili problem yaşıyorum. Olayların gidişatı, yardıma muhtaç bayan ve Beyaz atlı prens kitapta en çok hoşuma giden şeydi. Daha önce belirttiğim gibi, kötü bir geçmişi olan karakterler, özellikle kadınsa, beni çok çekiyor. Bu kitapta da bunu görüyorduk. Başka bir sorun ise Colt'ın Chey'e taktığı ikinci lakaptı. Çok samimiyetsiz, işlevsiz ve yapaydı. Başka bir şey mi bulamadın sevgili yazar demeden edemiyorum.