11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
Magic Study - Maria V. Snyder http://kitabisevda.blogspot.com/2012/10/buyu-ustas-maria-v-snyder.html

Zehir Ustası'nı o kadar sevdim ki seriyi elimden bırakamıyorum. Şimdi de ikinci kitabı bitirdim, üçüncü kitabı okuyorum. Bazı boşluklar var, mükemmel bir kitap değil ama okumaktan gerçekten zevk alıyorum. Hele dövüş sahnelerinde sayfalar nasıl akıyor bilmiyorum. Ari... Valek..

Bu kitaptaki erkek karakterler beni mest ediyor.

Hani kitabı nereden anlatmaya başlasam diye çelişkideyim şuan. Bir yerden başlamak lazım.

Önceki yorumumda (Burada bulabilirsiniz) Yelena'nın büyü gücünün pek işlenmediğini ve bunun ikinci kitaba saklandığını düşündüğümü söylemiştim. Nitekim haklıda çıktım. Yelene artık güçlü bir büyücü, o kadar ki güneydeki en önemli büyücülerin arasında yer alıyor. Maalesef Valek bu kitapta çok az. Üstelik çok yüzeysel görünüyor. İlk kitapta ona vurulmamış olsaydım bu kitapta yüzüne bile bakmazdım.

Yelena önce annesi ve babası ile tanışıyor. Zaltana klanını, orman hayatını görüyor. Kültürlerini yavaş yavaş öğrenmeye başlıyor. Ne yazık ki bela onu bırakmıyor. Abisi Leif onun bir casus olduğunu düşünüyor. Yolda kaçırılıyor. Neyse ki bununda üstesinden geliyor.

Keep'te (Büyücülerin eğitim gördükleri yer) onu sorunlar bırakmıyor, çünkü komutanın kendisi kadın olarak bir gurup elçi ile geliyor, insanlar dedikodusunu yapıyor. Peşinde bir katil var. Elçilerin arasında kılık değiştirmiş Valek'te vardı. Ama dediğim gibi bu kitapta çok yüzeseldi ve aralarında ki aşkın nasıl geliştiğini göremiyorduk. İkiliyi sevsemde ben pek inanmıyorum. Güç ikilisi Ari ve Janco'da geliyorlardı.


Bu kitapta ki asıl problem ruh çalıcı bir büyücünün 11 kızı kaçırıp tecavüz etmesi ve ruhlarını kendi içine almasıydı.Vermin takma adıyla çağrılan bu adamın amacı ülkenin kontrolünü ele geçirmek. Yelena hem bu adamı durdurmaya çalışıyor hemde Goel adlı bir adamla uğraşıyor. Gene işi başından aşkın. Üstelik gücünü de kontrol de etmeye çalışıyor.

Yeni karakterler katılıyor; bunların bir kısmı kötü iken bir kısmı kurban ve bir kısmı da Yelena'nın arkadaşı oluyor. Bazıları Yelana'nın Sitia'ya casus oalrak geldiği fikrine karşı koyamıyor. Tabii gücünün ortaya çıkması ile Ruh bulucu ünvanını alıyor. Bu onun için kötü çünkü bu güç tehlike olarak biliniyor ve ölümle sonuçlanıyor. Tehlike, tehlike, tehlike...

Yelena'nın normal gücüne inansam da Valek ile aralarındaki bağlantıya bir türlü inanamıyorum. Çok ani gelişiyor.

Keep'te 4 tane büyücü ve konsey var ama asıl işi 4 büyücü yapıyor. Roze birinci büyücü ve en güçlüsü. Yelena'ya karşı dert bir tavrı var. Reif'i o eğitmiş. Yani eğitim alanıda pek huzurlu değil.

Sonuç olarak, okunması gereken bir seri. Mevsimleri, insanları bir garip. Beni kendi dünyasına çekmeyi başarabiliyor. Sadece 3 kitaptan oluşmasına üzülüyorum.