11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
Siyah Kan - Jean-Christophe Grangé
Bu yorum ayrıca Kitab-ı Sevda yayınlanmıştır.

Etkileyici bir kitap bu su götürmez. Daha önce paranormal içerikli olmayan ve bu kadar kan, vahşet, tecavüz, suçlu zeka içeren bir kitap okumamıştım. Arkadaşlarımın önerdiği kadar varmış gerçekten.

Kitapta biraz tahmin edilebilirlik vardı. Patoloji sahnelerin biraz tutarsızlık bulduğuma inanıyorum, en azından öyle sanıyorum. Kitabın sonu ise pek tatmin edici değildi. Herşeyden önce Marc'ın sevgilisini ve arkadaşını öldürdüğünü biliyordum. Nasıl anladığımı sormayın.

Yazarın tasvirleri o kadar güçlüydü ki Reverdi ile birlikte dalış yaptığımı, Marc ile ava çıktığımı hissettim. Yazarın anlattığı hiç bir şey beni kitabı kapatmaya itmedi ama kesinlikle midesi zayıf birinin okumaması gerekir. Tek rahatsız olduğum nokta kitabın başının çok yavaş ilerlemiş olması. ADım adım santim santim. Bu kurguyu daha muhteşem yapsada beni biraz sıktı.

Kitabın arka kapağında yazan her şeyin bir anlamı var, bizi çok çeşitli karakterler ile tanıştıran ve ilginç yerlere götüren, üstün zekalı insanlarla uğraştığınızı kitabın her satırında hissettiren bu kitabı okumak gerçekten gerekli.


Marc yıllar içinde çeşitli travmalar yaşamış, travmalar sonucu hafızasını kaybetmiş, bazen pis bir paparazi, bazen ise zehirli zihinleri avlayan bir gazetecidir. Ünlü bir dangıcın seri katil olması ilgisini çeker ve ona model bir kızın fotograflarını göndererek, o olduğunu iddia ederek yazmaya başlar. Aralarında gelişen bu bağ katilin kendi iç dünyasını gazeteciye açmasına ve aralarında ki ilişkinin ilerlermesine neden olur. Kitap boyunca kan durmaz.

Her yıl bir kız ama ortada sadece bir ceset var. Hapishane ardında yatan bir katil ile onun zihninin peşinde koşan gazetecinin kovalaması Paris'te sonlanıyor. Reverdi hapishaneden kaçıyor ve öldürmek için kendini kadın olarak tanıtan Marc'ın peşine düşüyor.Kandırıldığını anlıyor. Modeli ve onu kurbanları yapıyor. Kendisini anılarına kaptırmıiken gizli alarm çalışıyor ve karakterlerimiz kurtuluyor. Ya da biz öyle sanıyoruz. Reverdi'nin cesedi yok. Marc komada.

Sicilyaya gidiyorlar Hatica Reverdinin cesedinin bulunduğuna dair bir telefoj alıyor sonra kendisinin taklitçi bir katilin kurbanı olduğunu anlıyor. Marc'ın hafızası geri gelmiştir. Gençlik yıllarında arkadaşını sonra sevgilisini öldürmüştür. Şimdi ise sıra ondadır. Tek sorun Hatica Marc'ın taktiğini uygulayarak ondan kurtulacak olmasıdır.