11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
Muhteşem Gatsby - F. Scott Fitzgerald, Püren Özgören http://kitabisevda.blogspot.com/2012/07/kitap-yorumu-muhtesem-gatsby.html


Kitaba Temmuz ayının başında başlamıştım ama dili biraz ağır olduğu için kitaba devam edemedim. Son 5 gün kala tekrar başladım. Normal de kitap pek uzun değil. Ama kitabın akışına kendimi bir türlü kaptıramadığım için bu kadar uzun sürdü.
Kitaba başlamadan önce ona dair hiç bir yorum okumadım - tabii Goodreads'taki yarı tanıtımı saymazsak- bu yüzden de kitabın Gatsby'ın bakış açısından anlatıldığını düşünmüştüm. Benim bu sanmalarım hep başıma dert oluyor. Çünkü yanılmışım, kitap Nick adlı bir arkadaşımızın gözünden anlatılıyor. Böylece hem Daisy, hem Tom hemde Gatsby'in özel anlarına tanık oluyoruz.

Buradan sonrası Spoiler içerir :)

Kısaca özet'e gelirsek, Daisy ve Tom evli bir çifttir. Tom karısını aldatan varlıklı bir adam. İkisinin bir çocuğu ve Daisy'nin Gatsby ile bir geçmişi vardır. Nick bu ikisini buluşturana kadar ortada sadece sorunlar ve göz yummalar vardır. Gatsby ve Daisy buluşunca sönmüş ateş -Daisy için- tekrar ateşlenir. Gatsby -sonradan zengin olan birisi- her şeyinin bir gün tekrar ona sahip olabilmek için elde etmiştir. Hatta Nick'in yanında ki evi bile bu nedenle satın almıştır.Kitabın sonunda ise Daisy Tom'un yüzüne karşı onu sevmediğini söyler ve 3'lü arasında bir tartışma başlar. Daisy ve Gatsby, Gatsby'nin arabası ile dönerken Tom'ın metresini yanlışlıkla ezer. Metresin kocası ise Tom'un iteklemesi ile Gatsby'i vurur.
Kitap işte böyle. Bütün olaylar kitabın yarısından sonra olmaya başlıyor bu endenle başı çok sıkıcı üstelik -en azından ben öyle hissettim- kitap 3. kişi tarafından anlatılıyor, Nick, ama ben onun gözünden okurken bile kitapla aramda mesafe vardı.
Sonlara doğru gerçekten heyecanlı bir kitap oldu. Ama bu başındaki hislerimi değiştirmedi.
Gatsby'nin nasıl olupta daha önce parayı seçmiş bir kadının hala arkasından koştuğunu anlamıyorum. O da masum değil tabii ki.
Tom karısını aldatıyor ve "her şeye rağmen ben karıma dönüyorum" tarzı bir cümle kuruyor. Üstelik kadınları dövmekten de aciz kalmıyor.
Gatsby asla olmayacak bir hayalin peşinde, Nick ise... Onu bende çözemedim.
Daisy'nin onu sevdiğinden bile emin değilim. Onun yalanlarını sevmiştir belki. Ayrıca Üniforma olayıda var.
Her karakterin garip ve yozlaşmış ilişkileri var. Nick bile Jordan'ı elinin bir hareketi ile kenara itebiliyor.
En azıdan Nick sadık çıktı. Gatsby için...
Daisy ve Tom'un suçları Gatsby'ın ölümüne neden oldu. Tabii o gece arabada kesin neyin olduğunu bilmiyoruz. Gatsby'de sinsi bir şeyler var.Kitap boyunca foyası ortaya çıksın diye bekledim.
Orta derece de beğendiğim bir kitap oldu.

Bir süre klasiklerden uzak kalacağım.