11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
The Country Wife - William Wycherley, James Ogden http://kitabisevda.blogspot.com/2012/12/the-country-wife-william-wycherley.html#more


1675'te yazılan bir oyun desem? Biraz fazla aykırı ve biraz da komik. Fazla değil ama.

Kitapta taşradan bir kadınla evlenen Pinchwife'ın saf karısını şehrin pisliğinden koruma çabalarını okuyoruz denilebilir. Bu pislikte aslında hemcinsleri. Şehrin her yanını Horner gibi playboylar sarmış ve hepsinin karısının peşinde olduğunu düşünüyor.

Dönemine göre aykırı bir oyun, hatta bırakın o zamanı şimdi bile bir eşin kocasını aldatsa neler olduğunu düşünün.
Oyun Horner adlı bir adamın Fransada kaptığı bir hastalık yüzünden hadım olduğunu etrafa yayılması ile başlıyor. YALAN! Evli kadınlarla rahat gezebilmek için hepsi. İşin yanı bu dedikodular yüzünden resmen bir karakter karısını kendi eliyle ona veriyor, komik değil mi? Ama Horner'ın da ihtiyacı yok hani. 3 tane var elinin altında zaten.

Devamında ise Pinchwife'ın kıskançlık yüzünden karısına eziyet edişini okuyoruz. Alethea, kıskanç kocanın kız kardeşi, evlenmek üzereyken başka bir adama aşık oluyor bu da olaylar daha ilginç yapar. Oyunda ki en aklı başında ve ahlaklı karakter denilebilir.

Tek aklımda kalan aslında Horner'ın ne kadar cazibeli oluşu, gerçekten ama! Burada belki ahlaksız karakter o ama, o kadar güzel bir şekilde o evli kadınlar üzerinde bıraktığı etkiyi anlıyorum ki. Pinchwife'ın karısı erkek kılığındayken ona olan tavırları, nezaketi...

Çok edebide bir yorum oldu değil mi :))

Dili akıcı olmayan bir oyun, öyle kısacık diye hemen biten bir şey değil. Okumak yoruyor adamı genede bir Moonstone'a tercih ederim. Sanırım benim en karanlık kabusum Moonstone'u tekrar okumak olur. Ay aman!

Okumayın böyle şeyleri, önermiyorum kimseye :D