11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
The Speckled Band -  Arthur Conan Doyle http://kitabisevda.blogspot.com/2012/11/the-speckled-band-arthur-conan-doyle.html

İlk Sherlock denemem. Filmlerden daha samimi buldum aslında. Tabii tamamen ayrı şahsiyetler olarakda adlandıramam onları. Neden ilk kitap değilde kısa bir öyküden başladığımı merak ediyor olmalısınız. Hemen cevaplandırayım, derste işleyeceğiz. The Moonstone'u okuduğum ders için. En azından derse hazırlanmak eziyet olmuyor benim için.

Hikaye ilk olarak 1892 de yayınlanmış. Dili pek ağır olmasada bugün alışık olmadığımız bir üslüpla anlatılıyor tabiiki de.

Sevdim mi peki?
Açıkçası ilginçti. İlk kitabı ya da diğer hikayeleri ile karşılaştırma imkanım yok şuan, ama hoşlandığımı dile getirmeliyim. Üstelik sonunu hiç tahmin edemiyorsunuz. Benim bu gizem içerikli kitaplardan yakındığım bir sorun bu. Gerçi katil belli, ama nedeni nedir? Bu soru kurcalıyor aklımı. Merak ediyorum şimdi Watson mu anlatıyor diğer hikayeleri de? Spoiler istesem mi?

Kitapta Helen adlı bir kadın kendi hayatının tehlikede olduğunu düşünüyor ve bizim ünlü ama çok ünlü dedektifimize yardım için geliyor. Çok da iyi yapıyor.

20 sayfada bu olayı bir sonuca bağlıyor ve masum bir hayatı kurtarıyor Sherlock. Ah o detaylar, nasıl da bir bütünü oluşturuyor :))

Buda olayın ardından söylediği bir söz.

"Violence does, in truth, recoil upon the violent, and the schemer falls into the pit which he digs for another."