11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
Stygian's Honor - Lora Leigh http://kitabisevda.blogspot.com/2012/09/stygians-honor-breeds-27.html

Ufacık bir ara verdikten sonra Lora Leigh'in Stygian'in Honor adlı kitabını bitirdim.

Bir yazarın tarzını hem sevip hem nefret etmek mümkünmüş, bunu Lora ile anladım. Yarattığı karakterleri, kurgusunu seviyorum ama çoğunlukla bol bol kullanılan cisellik beni boğuyor, karakterlerin sadece diğeri tarafından tanıtılması beni sinir ediyor. Bu da içimde bulunan bir çelişki.

Lora'nın Breeds alemi biraz bilim açısından gelişmiş olarak başladı ve artık iyice paranormal olarak devam ediyor.
Breedler DNA'ları hayvanlarınki ile birleştirilerek oluşturulmuş yeni bir tür. Üstün koku alma güçleri, refslekleri var ve çok zekiler. Genetik Konseyi bu türü tehlikeli insanları öldürmek için bir silah olarak yaratmış.Labratuarlarda uzun yıllar acı çekilmiş bir tür. Hayvan akrabalarına çeken bu türün bir sorunu var. Kendi eşlerini bulunca vücutları bir hormon salgılıyor ve bu hormon iki kişi birbirine ayrılmaz bağlar ile bağlıyor.O kişinin her daim senin olacağını biliyorsun, biri olmadan diğeri yaşayamıyor.

Bu kitapta sevgili Stygian eşini buluyordu. Ama eşi, Honor/Liza, Jones'ın (Türün güvenliğini sağlamak için kurulan birliğin gizli liderlerinden biri) kızı Amber'in hayatta kalması için gerekli bilgiyi taşıyordu.

Kitabın başında kızımızın adı Liza ve gerçekten kendisinin Liza olduğunu sanıyor ama biz kitap ilerledikçe aslında onun Honor olduğunu öğreniyoruz. Nasıl mı? Şöyle. Liza arkadaşı Claire ile 16 yaşalrında ölümcül bir kaza geçiriyor ve o sırada Konsey tarafından kovalanan Honor ve Fawn bölgede bulunuyor. Bu iki kız ölmekte olan kızlar ile değiştiriliyor. Estetik ameliyata maruz kalıyorlar ve aileler bu sırrı saklıyor.

Ama sorun şu ki bu kzıların bile kim olduklarını bilmemesi gerekmekte, bu yüzden eski savaşçılar arasında bilgi kaybolmaması için yapılan bir ritüel ile bu iki kızın tüm anıları hayatları Honor ve Fawn'a aktarılıyor. Tek kurtuluş yolu bu.

Yıllar geçiyor kızımız Stygian ile tanışıyor ve şimdiye kadar pasif kalan Honor'un labratuvardaki korkunç anıları ve Honor su yüzüne çıkıyor. Konseyin onu deneyler hakkındaki bilgisi, (fotografik hafıza) için istediğini söylüyor Fawn ise her türlü kodu çözebilmekte.

Stygian'ın hikayesi pek hoşuma pek gitmedi. Pek bir olay yoktu. Şöyle büyük finalde ikilinin birbirine olan aşklarını ifade eden, biraz kanlı bir sahne mesela...

Tatmin etmedi, bu kadar bekledikten sonra daha güzel bir hikaye olabilirdi. 27 hikayeden sonra yazarın hikayeyi eskisi gibi yazamadığına karar verdim. Ama gene okumaya devam edeceğim, etmemek imkansız, çok fazla kişiyi tanıyorum :D