11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
Geceyle Gelen - Aşkın Güngör http://kitabisevda.blogspot.com/2012/07/kitap-yorumu-geceyle-gelen.html

Geceyle Gelen 3 günlük bir çabanın ardından bitti. Kitabı alırken Anı- Mektup türünde diyor ama aslında içinde bir dizi öykü var. Hepside benzer konuları ele alıyor: Ölüm, insanoğlulun kirliliği, umutsuzluk ve umut...Ama tabii ki tamamen farklılar.
Bazen uzay da ölen bir astronot'un oluyoruz, bazen ormanda gezi yapan bir grup çocuk ya da ufacık dünyada yalnız kalmış bir kedi.
İlk iki hikayede Peter Pan etkisi olduğunu hissettim. İlk hikayede gittikleri yere Olmayan Diyar adı veren bir grup insan var. İkinci hikayede ise uçan, büyüklerden pek haz etmeyen çocuklar...
Bu arada ilk hikayemiz Bilim Kurgu ödülünü kazanmış 2004'te.
Uzay diğer konulara göre daha çok yer kaplıyor.Bilim kurgu deneyimim pek yok bu nedenle okumamın bu kadar yavaş olduğunu düşünüyorum

"...yaşamak korkmaktır biraz. Eh, korkmak da karamsarlığa iter insanı."

En sevdiğim nokta:
Her hikayenin başında iki kişi ufak bir sohbet içerisindedir.Köpek Burhan ve birisi daha. En sevdiğim yer işte bu konuşmalar oldu. Birde Kediler Cennete Gider adlı hikaye'nin de ayrı yeri var.
Aslında kitabı nasıl ifade edeceğimi bilmiyorum. Hoşlandım mı onu da bilmiyorum. İlginç olduğunu söylemezsem olmaz ama.
Hikayelerin uslüpları çok farklı bunu söylemeden yazıyı bitirmek istemiyorum. Bir hikaye gayet akıcıyken bir diğerini okuması bana eziyet gibi geldi.Kütüphanemde kalmalı bu kitap. Bir iki yıl içinde tekrar okumayı düşünüyorum. O zaman sevip sevmediğime karar vereceğim.
Kitapta sevdiğim bir kaç alıntı vardı.İşte bu da onlardan biri.Alıntıların size mantıklı gelip gelmediğini bilmiyorum ama kitabı okurken altını çizdiğim için paylaşmak istedim.

""Yok abi öyle deme. Ben Nebahat'a kötü gözle bakalbilince anladım ki gözlere gerek yok artık bu alemde. Harbi diyorum bak. Eğer sevgi ile bakamayacaksan gözlere ne gerek var."