11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
Odysseia - Homer Uzun bir uğraşın sonunda kitabı bitirdim. Özet yazmayacağım ama bir iki cümle ile anlatayım.
Truva savaşından çıkan Odysseia eve sönmek istemektedir, önce poseidonun oğlunun gözünü çıkarar sınra tayfalar Apollonun sığırını yer ve şansızlık bunları bırakmaz gemi harap olur. Kaliyso Odysseia'yı alır bakar.Diğer tanrıların araya girmsi ile Kalypso buna bir tekne ve yemek vererek denize salar.Odessa bir adaya çıkar oradakiler buna yüklüce hediye verip İthake'ye gönderir. Odysseia'yı evinde Süpriz beklemektedir. Herkes onu ölü düşünmekte ve karısı ile evlenip malına göz koymak istemektedir. Sarayına dilenci kılığında girer (karısı dürekli ağlar ve talipleri istememektedir. Ayrıca oğlu Telemakhosun malını mürkünü yer bu talipler. Orada talipleri oğlu ve iki kişinin yardımı bie biçer döver Odysseia . Mutlu son.
Kitap şiir biçiminde öncelikle bunu söyleyeyim. Bir kaç hata var çevirisini karşılartıramam ama kitap çok sıkıcı geldi bana.
Odysseia ne ağladı ne ağladı. Beni ağlayan insanlardan soğuttu. Savaşçı bir adamın bu kadar ağlaması normal mi gerçekten biliyorum. Athene sürekli ona buna uyku gönderdi. Şekilden şekile girdi. Zeus sürekli iki taraflı oynadı.Kitaptaki bütün olaylar Truva savaşına yönelikti. Ayrıca Telemakhus öyle bir şikayet ediyor ki benim diyen yanında duramaz yani.
Bu Odysseia (adının anlamı öfkeli) sürekli bie armağana maruz kaldı. Gelenek olsa gerek çünkü. Nerede gitse el üstünde tutuldu. Güzel ya da çirkin beğenmedim diyemem ama çok sıkıldım okurken.
Biraz kanlı ve vahşet doluydu orası tam benlik rahatsız olmadım. Birde Odysseia sürekli ya bir tanrıçanın eline düşüyor ya da bir tanrıça tarafından yardım ediliyor. Nedendir bu gözdelik anlamadım.