11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
Fade - A.K. Morgen http://kitabisevda.blogspot.com/2012/10/fade-ragnarok-prophesies-1-ak-morgen.html

Link eklentileri ve video için bloguma gitmeniz gerekiyor :(

Kitabın tanıtımına buradan ulaşabilirsiniz: Fade - Kitap Tanıtımı

En sonunda Fade bitti. İlk okuduğumda çok basit kurgusu olan bir kitap diye düşünmüştüm, nitekim ilk yarısı öyleydi de. İnandırıcılık yoktu, her şey bir anda oluyordu. Tema yoktu, anlatım zayıftı... Ama yarısından sonra kitaba ve hikayeye ısındım, her şey yerine oturdu Ari ve Dace'in ilişkisi o kadarda saçma gelmemeye başladı. Aralarında ki ilişkiye özenir oldum, aralarındaki tutku iç çekmeme, gülmeme ve sırıtmama neden oldu.

Ari annesinin ölümünü atlatamayan bir kızdır. Annesinin ölümünden sonra üniversitede profösör olan (mitoloji) babasının yanına taşınır ve aynı üniversitede okumaya başlar. Ama her uyanık dakikasını annesinin yasını tutarak geçirir. Bir gün okula, dersine giderken bir çocuk görür ,yeşil gözlü...İçindeki kurt ile onunla orada birleşir,i muhteşem bir acı yaşar ama aynı zamanda annesinin ölümünü unutmuşturda. Bu andan itibaren Ari'nin hayatı değişir. Dace ile kendisinin gerçek kimliğini ve dünyanın sonunu getirecek olan, Ragnarök'ü engellemek için iki kurdu Skoll ve Hati'yi durdurmak zorunda olduklarını öğrenir. Hem birbirlerini tekrar tanıyıp hemde Dace'in kurduyla olan bağlarını güçlendirmelilerdir. Peşlerindeki güçlü kurtlar ise bunu hiç kolay yapmamaktadır.

Kitabın sonu beni büyüledi ama başı o kadar zayıftı ki! Dace ile Ari'nin ilişkilerine bayıldım. Yazarın değişen uslübüda renk kattı. İkinci kitabı kesinlikle okuyacağım. özellikle Ari kendi kurdunu geri kazanmış gibi duruyor, çok merak ediyorum.

Kitapta beni rahatsız eden şey ise Ari'yi çok kendine odaklı gösteren yas kısmı. Annen öldüğünde yas tutarsın ama bu kitapta bu o kadar çoktu ki adeta beni yordu. Bence yazarın bu yasa bu kadar odaklanmaması gerekiyordu. Ari pek güçlü bir karakter değildi, acıyla başa çıkmak için Dace'e yaslanmayı tercih ediyordu.

Geçen sene iskandinav mitolojisini görmüştüm ve bu kitap birçok şeyi bana tekrar hatırlattı. okumaktan gerçekten zevk aldım. Arada sırada Dace ve Ari arasında geçen sıcak anları saymazsak kitap iki öğrenci arasında geçiyor ama kesinlikle Genç Edebiyatı denemez. O yöndende sevdiğim bir kitap oldu. Paranormal, biraz yetişkin, biraz zayıf ama sonu etkileyici bir kitap okumak isteyenlere öneririm.

Buda kitapta geçen harika bir şarkı :)
Kitap Netgalley aracılığıyla elime geçti. Kitabı okuyup dürüst bir şekilde yorumlamam için gönderdiler.