11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
Ben, Robot - Isaac Asimov,  Gönül Suveren http://kitabisevda.blogspot.com/2012/07/kitap-yorumu-ben-robot.html

Kitap hakkında kısa bir bilgi.
I, Robot (Ben, Robot) Isaac Asimov tarafından yazılan dokuz bilimkurgu öyküsünün toplandığı kitap. İlk kez 1950'de Gnome Press tarafından basılmıştır. Hikayeler ilk kez amerikan dergileri Super Science Stories ve Astounding Science Fiction'da 1940 ile 1950 arasında yayımlanmıştır. Hikayeler birbiriyle bağlantılı olmadığı halde hepsi insanlar, robotlar ve ahlâk doğruluğunun ilişkileri hakkındadır. Birlikte Asimov'un robotik yasalarının tarihini anlatırlar.

Kitaba başlamadan önce Will Smith'in oynadığı Ben, Robot adlı filmin kitap halini okuyacağımı düşünmüştüm. Ah ama nasıl da yanılmışım. Gene. Öncelikle robotlar ve dünya o döneme ait olsa da ben Spooner'ı göremedim. Tabii sevgili Susan Calvin kitapta da filmde de yer alıyordu. (Bu arada kendisi 82 yaşında ölüyor)

Kitabın içinde yer alan hikayelerin hepsi çok hoştu. Çoğunda uçuk kaçık robotları okuyorduk. Özellikle ilk hikaye beni çok duygulandırdı.
Kitapta çok geçen iki karakter daha vardı. Greg Powell ve Mike Donovan. Bu iki adam nerede denenmemiş bir robot var onu kontrol etmek için gönderiliyordu. Ortaya çıkan ise hem ilginç hemde komik bir dizi hikaye. Diğer kitaplarda da yer alıyorlar mı gerçekten merak ediyorum.İki karakterin aralarında ki konuşmaları ise beni çok mutlu etti. Powell biraz fazla kendini beğenmiş ama.
Kesinlikle okunması gereken bir kitap. Hem tanıdık hem yabancı. Robotlar hakkında bir iki film izlediyseniz çok da yabancılık çekmezsiniz :)