11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
Sağdan Birinci Mezar - Darynda Jones İkinci okuyuşum: 10 Ekim 2012 Başladı bitti.

Okuyucu testini burada bulabilirsiniz :))
http://kitabisevda.blogspot.com/2012/10/sagdan-birinci-mezar-charley-davidson-1.html

İkinci okuyuşum ve kitap bende aynı etkileri uyandırmadı. Belki daha seçiçi oldum, belki de çevirisi bir şeyleri çaldı bilmiyorum.

Charley Davidson gerçek komik bir karakter, adlandırılmış uzuvları, ukala cevapları, insanları gıcık eden doğası ona ayrı bir hava katıyor. Tabii bazı espiriler çeviri ile resmen rezil oluyor. Ama bu kadını seviyorum. Beni Tehlike ve Will Robinson ile kendine bağladı.

İtiraf edeyim kendini çok komik sanıyor, ne yazık ki komikliği sürekli devam eden bi olay değil. Okuması akıcı bi kitap, ben çok kısa sürede bitirdim. Ama o yönü bana zorlama geldi. G. A Aiken (Ejderin Aşkı'nın yazarı) bu konuda katbekat daha başarılı.Genede güldüm.

Charley'in sürekli ruhlarla konuşması hem güzel hem kötüydü. Güzeldi; çünkü bu çeşitli hayaletler hikayeye renk katıyordu, kötüydü çünkü her şeyi bırakıp onlara odaklanıyordu, çevresinde onu görebilcek biri var mı vs endişeleri yok gibi geldi. Ayrıca kendini yenilmez ve çok sert sanıyor. Bunu sürekli hastanelik olmasından ve bayılmasından da görüyoruz zaten.


Kitabın büyük finali, öyle pek büyük değildi. En azından Polis içeren tarafı. Ben Anita gibi bir kahramanlık, bambaşka bir olay bekliyordum (kitabı unuttuğum buradan belli). Oldu bittiye geldi. Şaşırdım. Reyes'in konuşması pek açıklayıcı olmasada nelerle uğraştığımızı anlama fırsatı elde ettik, o yönden iyi oldu ama beni filmin en heyecanlı yerinde elektrik kesilmiş gibi dorukta bıraktı. Hiç sevmem.

Kısaca Özet (spoiler)

Charley Davidson polise danışmanlık yapan bir özel dedektiftir, ayrıca boş zamanlarında babasının barında barmenlik yapar. Üç avukatın aynı gün öldürülmesi ve ruhların ona -Ölüm Meleğine- gelmesi, cesetlerin bulunması polisin dikkatini çeker. Charley suç mahaline çağrılır. Bu olayı çözerken Charley, onu bir ay boyunca rüyalarında ziyaret eden ve geçmişte birkaç kez hayatını kurtaran bir gölgeyi aramaya başlar ve onun Reyes adlı bir suçlu olduğunu öğrenir. Bu arayış sırasında diğer dava da hızla çözüme ulaşır ve avukatların insan kaçakçısı bir adam tarafından öldürüldüğü ortaya çıkar. Kitabın sonunda ise ufak bir tuzakla bu adam yakalanır. Reyes’in aslında şeytanın oğlu olduğu ortaya çıkar ve Charley ile geçirdiği bir geceden sonra aniden yok olur.Çünkü şeytanlar onu bulmuştur.

Sonuç olarak, paranormal/polisiye/aşk ve sert kadın karakterleri seviyorsanız okuyun derim. İyi bir roman, eksikleri var ama... Üstelik şu ara D&R'da kampanya da.

Seri:

First Grave on the Right (Charley Davidson, #1)
For I Have Sinned (Charley Davidson, #1.5)
Second Grave on the Left (Charley Davidson, #2)
Third Grave Dead Ahead (Charley Davidson #3)
Fourth Grave Beneath My Feet (Charley Davidson, #4)
Fifth Grave Past the Light (Charley Davidson, #5)