11 Followers
12 Following
kitabisevda

Kitab-ı Sevda

Okumayan adamın yaşadığına inanmayan, filmlere de bir o kadar takıntılı blogger.

Currently reading

Robinson Crusoe
Virginia Woolf, Daniel Defoe, Gerald McCann
The Hobbit, or There and Back Again
J.R.R. Tolkien, Barbara Remington
Gülen Ceset (Anita Blake Vampir Avcısı, #2) - Laurell K. Hamilton http://kitabisevda.blogspot.com/2013/01/gulen-ceset-laurell-k-hamilton.html

Aslında uzun zamandır aklımda Anita'nın tüm kitaplarına yorum yazmak vardı ama niyeyse kısmet olmadı. Finallerin yarın olması bende her zaman ki gibi blogla uğraşma içgüdülerini tetikledi ve işte ben, kendimi Anita'nın 2. kitabını yorumlarken buldum.

Gülen ceset aslında Anita'dan okuduğum ilk kitaptır. Rastlantı sonucu bir sahafta elime geçmişti ve bende okumuştum. Kaç yıl öncesinden bahsediyorum inanın bilmiyorum. Düşünün o zamanlar daha ingilizcem iyi değil, Türkçe okuyorum. (İnsan 20 olunca 1 yılın değeri bile çok büyük oluyor.) Sonradan Gülen Ceset'in bir geçiş kitabı olduğunu ve asla favori kitabım olamayacağını anladım. Jean-Claude ise favori vampirim olarak gönlümde taht kurmuştu ve kendimi başka oynak yaratıklara bırakmam imkansızlaşmıştı... Bizimkisi büyük aşk... (Sağ altta gördüğünüz gibi Anita bile bunu kabul ediyor)

Bu kitapta Anita'nın başı zombilerle derde giriyordu. Kendi güçlerini keşfediyor, evinde saldırıya uğrayıp polise yardım ediyordu. Yaralarına yeni yara ekliyor Şehrin Efendisi ile o kötü mahalle senin bu kötü mahalle benim geziyordu.

Çok güzel bir kitap değil bunu kabul edelim. 1 ve 3'ün yanında bence lafı bile edilmez ama Anita'nın gücü için açıklayıcı, onu tanımamız için faydalı bir kitap. Anita'nın her kitabı okumaya değer. Ben ilk 8 kitabı 4 defa, 8 den sonrasını 2 kez okumuş adamım. Bir kere daha okumayı planlıyorum.

Gülen Ceset ise Anita kitaplarının geleneği olarak vampirlerin, bu durumda zombiklerin sahne aldığı bir bar. Yeni kitaplarda bu özelliği göremesek de serinin ilk kitaplarında her zaman hoşuma giden bir ayrıntıdır.

Yıl 2013 oldu ve ben hala neden kapakta vampir bir kadının vampir bir erkekle yarı çıplak olarak yer aldığını anlamadım. Çözülmemiş bir gizem daha... Hayır, Anita bildiğin (en azından o zamanlar) "evlenmeden sevişmem!" diyen bir kadın.

Benim sevgili Cellat'ım...

Bunu da Goodreads'ta yazmışım.
Bu kitap serinin diğer kitaplarına göre daha geride kalmış gibi hissediyorum. Her ne kadar okuduğum ilk Anita kitabı olsada, Anitanın orjinal karakterini koruduğu bu kitap zayıf, olaylar bakımından yetersiz, ilişkiler tarafından da boş bir kitap. Anitanın geçiş kitabı diyebiliriz. Çünkü yazar bu kitapla Anitanın güç potansiyelinin önünü açmış ve diğer kitaplara kapı aralamıştır.